Žijeme v době, kdy probíhá vědecko-technická revoluce. Nové moderní technologie Techin jsou představovány prakticky každý den. Neustále vidíme nějaké vylepšené modely automobilů, počítačů, ale i mobilních telefonů.
Při tomto vskutku překotném vývoji není divu, že se někteří lidé bojí, kam až to vše může zajít. Můžeme se na strojích stát až příliš závislými? A co když jednou vyrobíme tak inteligentní počítače, že nám začnou, po vzoru některých sci-fi povídek, poroučet?
Zajímavé je, že tyto obavy se obvykle ozývají z řad starších ročníků a lidí s nižším vzděláním. Má to jednoduchý důvod: tito lidé příliš nechápou princip daných technologií, ani jejich omezení. Ano, mohou je využívat a uznávat, že jim skutečně usnadňují život, ale nebudou vědět, jak přesně daná věc funguje.
Je totiž faktem, že strach plodí především nevědomost. Ano, je to vlastnost, která nám pomohla přežít – přeci jen, kdysi dávno v pravěku, byla opatrnost vůči všemu novému skutečně na místě. Přeci jen pračlověk nemohl vědět, zda jej ono nově objevené zvíře nebude chtít sežrat, či zda nebude daná rostlina jedovatá.
Dnes však tato potřeba prakticky opadla. Přírodu jsme ovládli prakticky do té míry, že pro běžného člověka již nic neznámého, a tedy děsivého, neskrývá. Ano, v pralesích Afriky či Amazonie může existovat mnoho doposud neobjevených druhů, avšak vzhledem ke vzdálenosti, která nás dělí, bude taková zpráva vyvolávat spíše zvědavost, než strach.
Avšak tento náš pud, který nám dobře sloužil po mnoho let, nás rozhodně neopustil. Pouze se přesunul k novým technologiím. I to je důvod, proč se najdou lidé, kteří odmítají například vakcíny a věří nejrůznějším konspiračním teoriím.
Je tedy třeba ujistit, že se skutečně není čeho bát. Každá nová technologie je skutečně pečlivě testována, než se dostane mezi běžné občany, aby bylo jisté, že je skutečně nezávadná. A to se týká i nejnovější 5G sítě. V tomto bychom tedy měli naslouchat odborníkům. Přeci jen, vědí o tom víc než my.