Každá rostlina vyžaduje jiné podmínky k životu, některým vyhovuje více přímého slunce, některé pěstujeme v polostínu. Pokojové rostliny bychom měli pravidelně přihnojovat přirozenými živinami. Hlavní zásadou je přidávání hnojiva vždy po zálivce, nikoliv před ní. Roztok s hnojivem nesmíme aplikovat tzv. na sucho, jinak dochází k poškození kořenového balu. Přihnojování řešíme roztoky, které jsou k tomu určeny, a to vždy v doporučených koncentracích a intervalech.
Většině rostlin pěstovaných na zásadité půdě pomáhá i dostatek vápníku, který můžeme dodávat rozemletými skořápkami vajec. Namočíme je na několik dnů do dešťové vody a tímto roztokem zaléváme. Významně se tím snižuje kyselost půdy. Některé rostliny však vyžadují naopak zvýšení kyselosti, toho docílíme přidáváním malého množství rašeliny přímo do substrátu. Kaktusům svědčí, když jim do směsi zeminy doplníme roztlučené kousky staré vápenné omítky.
Jak na škůdce?
Překvapivě na ně zabírá vodní roztok s vymacerovaným cigaretovým tabákem. Aplikujeme jej ve formě postřiku. Můžete pochopitelně použít i speciální roztok na škůdce, ale rozhodně na pokojové rostliny nepoužívejte venkovní postřiky. Rostlinám sice neublíží, ale vzniklý aerosol je toxický pro domácí mazlíčky a nesvědčí ani dospělým lidem, natož dětem a starším lidem.
Většina pokojových rostlin pochází z tropických a subtropických oblastí. Zpravidla jsou takové rostliny zastíněny korunami stromů v pralesech, které sluneční světlo propouští jen částečně. Těmto rostlinám se se v omezených pokojových podmínkách dobře daří v polostínu, ale s dostatkem slunečního denního světla. Přímé sluneční světlo vyhovuje jen některým druhům. Zkrátka, o každé rostlině byste měli něco vědět, než jí umístíte na vhodné místo. Ovšem nezapomínejte, že v temné místnosti (v naprosté tmě) rostliny nevytváří pomocí fotosyntézy potřebný chlorofyl – zelené barvivo a hynou.
Chystáme se odjet na dovolenou, kdo je bude zalévat?
Platí na to zajímavý trik. Všechny rostliny položíme v květináčích (bez podkladových misek) do prázdné vany a natočíme do ní vodu do výše zhruba 1,5 cm. Vanu pochopitelně musíme zašpuntovat tak, aby voda pomalu neodtékala. Takové množství vody rostlinám bohatě vystačí na zálivku (spodem) na 14 dnů až na tři týdny.