Rostlin vhodných do zahradních rybníčku je nespočet. Jsou ale typické, často využívané, které stojí za to vyzkoušet.
Leknín „Berthold“
Leknínů máme mnoho druhů. Jsou to takové královny vodní zahrady. Přečkají bez úhony zimu a vyskytují se ve velké škále různých barev. Existují sice tropické druhý, které zimu nepřečkají, ale na ty se zaměřovat nebudeme. „Berthold“ je asi nejrozšířenější pěstovaný leknín u nás. Má bílou až jemně narůžovělou barvu. Výšku vodního sloupce asi 40-60 cm a pro jeho místo je zapotřebí alespoň 2×2 metry. Květ může mít až 7 cm, hvězdovitého tvaru.
Lakušník vodní
Lakušník je dobrým zdrojem pro okysličení vody. Přežívá spíše ve hlubší vodě a ocení větší plochu pro jeho kvalitní růst. Když lakušník kvete, nad vodou rozevírá pět krásných a bílých korunních lístků. Jeho nevýhodou může být, že v mělké vodě, díky jeho rozsáhlosti kořenů, může vytěsňovat jiné rostlinky.
Žabník jitrocelový
Žabníku se daří pouze v mělké vodě. Tvoří několik trsů listů, z nichž se tyčí početné květenství. Jeho květenství působí vzdušným dojmem, na jejich konci se nacházejí drobné bílé kvítky, s třemi korunkami a průměru asi půl centimetru. Hodí se jako trvalka pro nás osazení břehů.
Orobinec
Orobinec se pyšní známými červenohnědými palicemi, přezdívanými doutníky. Známe nám jsou podobností s těmi rákosovými, běžně rostoucích u mnoha rybníků. Lze je pěstovat ve větších rybníčcích. Pokud máte menší jezírko, vhodnější je využít květináč. Orobince je více druhů a lze je mezi sebou i křížit.
Zblochan vodní
Je to vhodná repoziční rostlina hojně rostoucí u rybníků, jezer a příkopů. Listy má bílo zelené a pruhované. Pěstovat lze v hloubce nejméně půl metru a je také vhodnější usadit tuto rostlinu do větší nádoby. Zblochan vám zajistí velkou zásobit porostů i břehu vašeho jezírka, a proto je hojně v rybníčcích pěstován.